Геотермальна енергія

В холодному регіоні Туреччини вирощують рослини на геотермальній енергії

Іван Кудриль

13 травня 2020 р.

теплиця геотермальна енергія туреччина

В найхолоднішій частині Східного регіону Туреччини для обігріву теплиць використовують тепло п’яти геотермальних свердловин. Проект, який розташований у регіоні Чалдіран-Айранджипар у Вані, де сніг та холодна погода переважають більшу частину року, реалізувала фірма Çaldiran Geothermal Inc. за підтримки Міністерства землеробства та лісного господарства у 2016 році.

Високого технологічна теплиця площею 34000 м² (в тому ж числі 500 м² відділення для розсади) розташована на території, де товщина сніжного покриву досягає 1,5-2 м, а від’ємна температура повітря спостерігається з грудня по лютий. В цьому регіоні була зареєстрована температура на рівні -46,4°C. Для обігріву теплиці використовується вода з середньою температурою 90°C, яку отримують з п’яти геотермальних свердловин. Теплиця дає змогу вирощувати огірки та понад 1000 тонн помідорів.

Регіон багатий геотермальними водними ресурсами, тому виробляти продукцію можна в будь-яку пору року, — повідомляє координатор проекту Юсуф Ташкін. – В найхолодніші дні, коли температура повітря ззовні сягає -36-40°C, температура повітря в теплиці не падає нижче +15°C.

В Туреччині не було досвіду вирощування помідорів в екстремальних умовах аж до 2016 року. Учасники проекту дуже хвилювалися, коли температура повітря знизилася та випало багато снігу.

Ніхто не вірив у можливість успішної експлуатації теплиці на висоті 2050 м при температурі повітря ззовні -46°C, оскільки різниця температур (дельта Т, ΔT) сягала 50-60°C (+15°C та -46°C), - повідомляє агроконсультант Мурат Чичкелі. – Однак вже четвертий рік тут вирощуються помідори та огірки.

Для запилення рослин в теплиці використовують джмелів, додає член правління компанії Мехмет Емін Беїш.

Завдяки джмелям ми в змозі вирощувати помідори без використання фітогормональних засобів, — наголошує він. – Завдяки біометоду значно знизилося використання пестицидів. 

Продукція теплиць має сертифікати безпеки та якості GlobalGAP та ITU. Варто також нагадати, що використання відновлюваних джерел енергії у сільському господарстві стає все дедалі популярнішим. Так висновки нового дослідження, проведеного спеціалістами в галузі інженерії, біології рослин та фізики з Університету штату Північна Кароліна (США) показали, що використання прозорих фотоелектричних панелей призведе до їхньої енергетичної нейтральності.