Сонячна енергія

У США вперше випробують технологію передачі енергії з космосу

Іван Кудриль

25 травня 2020 р.

космос сонячні панелі сонячна енергія

Безпілотний космоплан X-37B, який військово-повітряні сили США вивели на орбіту, має завдання перевірити ідею Джерарда О’Ніла про можливість передавання концентрованої сонячної енергії з космосу на Землю. Експеримент може відіграти революційну роль в майбутньому усієї енергетики, якщо такий метод передачі енергії виявиться ефективним.

 

Ідея отримання космічної енергії Сонця не є новою. Американський супутник «Авангард-1», який був запущений на орбіту у 1958 році, мав на своєму борту сонячні панелі. Відтоді ця технологія широко використовується в космонавтиці. Однак, інженери Військово-морської досліджувальної лабораторії США переслідують амбіційніше завдання – передавати енергію Сонця на Землю.

Здавалося, що орбіта – це ідеальне місце для сонячної електростанції: немає проблем зі зміною часу доби, поганою погодою, зміною кута падіння променів, з атмосферою, яка значно затримує проходження світла. Плюсом є теж, що там немає дефіциту місця. Однак не зрозуміло, як передати вироблену енергію в космосі на поверхню землі.

Одним із варіантів є перетворення енергії в мікрохвилі та направити його в колектори на Землі, в яких вони перетворяться в електрику. Ця ідея існує вже декілька десятків років, і вона була частиною задуму американського фізика Джерарда О’Ніла зі створення космічної колонії, але досі залишалася лабораторним муляжем.

На скільки відомо, цей експеримент – перше орбітальне випробування пристрою, який розроблявся спеціально для супутників, які виробляють сонячну енергію, яка може зіграти революційну роль в майбутньому енергетики, — заявив Пол Джаффе, головний дослідник проекту.

Ціль експерименту – вивчити процес конверсії енергії, теплову продуктивність та ефективність технології. Якщо результати виявляться позитивними, наступним кроком стане будівництва функціонального прототипу системи. І хоча до моменту масового застосування технології можуть пройти десятки років.

Апарат PRAM (Photovoltaic Radio-frequency Antenna Module, фотогальванічний високочастотний антенний модуль) складається з 30-сантиментрового модуля з сонячною панеллю та мікрохвильовим енергетичним передавачем.

Першими отримувати енергію з космосу зможуть військові бази або зони катастроф. Розвиток космічної галузі відновлюваних джерел енергії дасть змогу країнам будувати станції генерації енергії на орбіті. Крім того, передача енергії з космосу в конкретну точку принципово вирішить в перспективі проблему дисбалансу енергетичної мережі.