Воднева енергетика

Шотландська компанія реалізує проект по водневому опаленню домівок

Іван Кудриль

21 травня 2020 р.

тепло опалення шотландія водень

Компанія SGN, яка постачає природний газ для 5,9 мільйонів домогосподарств та підприємств в Шотландії та на півдні Англії, планує наприкінці поточного року почати реалізацію проекту H100 Fife (Fife – це округ в Шотландії).

Зі слів представників компанії – це перша у світі програма, в якій зелений водень буде використовуватися для опалення будинків. Йдеться про цілий район, в якому розташовані 300 будинків. Наразі заявку SGN розглядає національний регулятор енергетичного ринку Ofgem. Раніше проект H100 Fife пройшов первинну процедуру відбору щорічного конкурсу енергетичних інновацій Ofgem.

Водень буду вироблятися шляхом електролізу, електроенергією з офшорних вітрових електростанцій, централізовано зберігатися та розподілятися мережею SGN по домогосподарствах. Громадянам будуть запропоновані демонстраційні водневі пристрої (нагрівачі бойлерного типу), які вони зможуть випробувати у себе вдома.

Тут варто зазначити, що 15 травня Британський інститут стандартів BSI випустив перше керівництво по газових пристроях, які працюють на водні, для житлових та комерційних будівель (PAS 4444 Hydrogen fired gas appliances – Guide). В ньому описані принципи забезпечення функціональної безпеки, вимог до встановлення, експлуатації та обслуговування приладів, які працюють на водні, а також на водні та природному газі, на обох видах палива чи конвертованих, в тому числі котлів, плит. В ньому детально описана функціональна характеристика пристрою, включаючи демонстрацію безпеки та умови найгірших випадків, а також встановлення меж тиску та напруги подачі водню.

В ході проекту буде оцінюватися рівень задоволення споживачі водневим енергопостачанням, а також технічна та економічна сторони питання. H100 Fife є частиною національної ініціативи Gas Goes Green, яка являє собою серію проектів, що покликані показати життєздатність водню у галузі теплопостачання. Також проект демонструє, що британська газова мережа, яка складається з 280 000 км труб, з’єднується з 23 мільйонами будинків та підприємств, «може забезпечити читкий та економічно ефективний шлях декарбонізації теплопостачання з допомогою водню з низькими витратами та високими темпами».

Операційна фаза триватиме H100 Fife триватиме п’ять років, починаючи з 2022/2023 років. Деякі експерти розглядають безвуглецевий водень як потенційну заміну природному газу, хоча внутрішнє виробництво досі залишається дорогим.

Альтернативним рішенням є повна електрифікація будівель, які оснащенні електроплитами та тепловими помпами.